Gobeshona3 Presentations

Session 1: Inaugural
Opening-gobeshona3

Keynote-Gregg-Walker

Session 2:
Gobeshona Experience

Session 3: Agriculture and Food Security

1. Md. Emdad Hossain

2. Md. Kamruzzaman

3. Ms. Vositha Wijenayake

Session 4: Climate Change and Gender
1_Zakia Naznin

2. Farhana Sultana

3. Ms. Mumita Tanjeela

Session 5: Climate Change and Modelling
1. Mr. Anwar Zahid

2. Ms. Momtaz Jahan

3. Mr. Shahriar Khan

Session 6: Loss and Damage

Mr. Hafijul Islam Khan

Nazmul Husain

Mr. Md. Habib Torikul

Sarwar_Nabi_Shafin

Session 7: INTERNATIONAL KEYNOTE

Session 8: ADAPTATION TECHNOLOGY

1. Mr. Tapas Ranjan Chakraborty

2. Ms. Naeema Jihan Zinia

3. Syeda Nishat Naila

Session 9: National Adaptation Planning

1. Ms. Maliha Muzammil

2. Mr. Anwar Zahid

3. Ms. Remeen Firoz

Session 10: DISASTER MANAGEMENT AND DISASTER RISK REDUCTION

1. Mr. Md. Shafiqul Islam

2. Disaster Related Public Fund

3. Mr. Bishawjit Mallick

Session 11: ECO-SYSTEM RESILIENCE AND BIODIVERSITY

1. Mr. Abu Hena M. K

2. Md. Hafiz Iqbal

Session 12: LOCAL ADAPTATION PLANNING

1. Mr. Tahmid Huq Easher

2. Mr. Munirul Islam

3. Mr. Mohammad Rashed Alam Bhuiyan

Session 13: CLIMATE CHANGE AND MIGRATION

1. Ms. Basundhara Tripathy

2. Ms. Vositha Wijenayake

3. Mr. Md. Arif Chowdhury

Session 14: CLIMATE CHANGE AND MITIGATION

1. Mr. Sharif Ahmed Mukul

2. Mr. Kamrul Hasan Sohag

Session 15: CLIMATE CHANGE AND LIVELIHOOD

1. Islamic Relief Bangladesh

2. Ms. Umme Kulsum

Session 16:URBANISATION AND DEVELOPMENT CONTROL

1. Ms. Ishrar Tabassum

2. Ms. Mst. Gulajannath Prianka Choudhury

3. Mr. Neaz Rassel

Session 17: COASTAL ZONE MANAGEMENT

1. Mr. Hasan M Abdullah

2. Mr. Shahriar Khan

3. Ms. Catharien Terwisscha van Scheltinga

Session 18: NATURAL RESOURCE MANAGEMENT

1. Mr. Satya Prakash Mehra

2. Mr. Sate Ahmad

3. Mr. Md. Shams Uddin

Session 19: POLITICAL ECONOMY AND CLIMATE FINANCE

1. Mr. Iftekharul Haque

2. Dr. Mizan R. Khan

3. Mr. Mohammed Abdul Baten

Session 20: RENEWABLE ENERGY

1. Mr. Samshuddoha

2. Mr. Mohammad Rejwan Uddin

3. Mr. Fahad Haider

Session 21: WATER RESOURCE MANAGEMENT

1. Ms. Parvin Sultana

2. Mr. Sajidur Rahman

3. Ms. Israt Jahan

Session 22: HEALTH AND WELLBEING (Climate Change Context)

1. Mr. M. Tasdik Hasan

2. Ms. Salima Sultana Daisy

3. Mr. Md. Hafiz Iqbal

Session 23: NATIONAL ADAPTATION PLANNING (NAPs) & INTERNATIONAL COLLABORATION

1. Mr. Tim Ash-Vie

2. Revocatus Twinomuhangi

3. Jacquline Philbert

4. Catharien Terwisscha van Scheltinga

5. Vositha Wijenayake

Session 24: LOSS & DAMAGE

Naznin Nasir

Session 25: CLIMATE CHANGE RESEARCH

Dr. Mohammad Feisal Rahman

Gobeshona Reaction Article

Session 26: Concluding